17.10.2015- Debata „Przychodzi Polak do lekarza – oczekiwania polskiego pacjenta” w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w ramach III edycji projektu Liderzy Ochrony Zdrowia
- Organizatorzy panelu: Liderzy Ochrony Zdrowia, Fundacja im.Lesława A.Pagi
- Skład panelu:
- Stanisław Maćkowiak (Prezes Federacja Pacjentów Polskich)
- Natalia Łojko (Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna sp.j.)
- Anna Janicka (Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego Brzeziny)
- n. farm. Marek Malinowski (Prezes Zarządu, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Farmaceutów „PERSPEKTYWA 2030”)
- Debata została podzielona na trzy cześci:
- pytania dotyczące profilu polskiego pacjenta oraz jego potrzeb zdrowotnych. Polski pacjent jest coraz bardziej wyedukowany i wymagający zatem czy polski system za nim nadąrza?
- pytania czy i jak polski system ochrony zdrowia jest w stanie zrealizować owe potrzeby zdrowotne polskiego pacjenta oraz pytanie dot. Powodów dla których korzystamy z sektora prywatnego
- prezentacja dobrych praktyk- model opieki nad pacjentem oraz pomysły na to jak udoskonalić jakość świadczeń medycznych. Pod koniec trzeciej części odbyła się również dyskusja nt. „typowego Polaka- czy zmieniają się jego potrzeby np. w 10-letniej perspektywie, jeśli tak to w jakim kierunku?”
- Podczas debaty zostało poruszonych bardzo dużo kwestii takich jak np.: problem z dostępnością do leków na choroby sieroce, ograniczona dostępność do innowacyjnych terapii lekowych, czy też jak wymienił Prezes FPP Stanisław Maćkowiak, problem starzejącego się społeczeństwa, cyt.: Bez wątpienia problem starzejącego się społeczeństwa – to nadciągające „tsunami wiekowe” wymusi na nas zmianę systemu. W 2050 roku, na jedną osobę czynną zawodowo, przypadać będą dwie w wieku poprodukcyjnym – odpowiedział Stanisław Maćkowiak – Prezes Federacji Pacjentów Polskich – Musimy jasno powiedzieć, że najważniejszym wyzwaniem na teraz jest polityka senioralna –kontynuował.
http://paga.org.pl/thinkpaga/debaty/przychodzi-polak-do-lekarza-oczekiwania-polskiego-