Fundusze europejskie wiedza edukacja rozwój, flaga Rzeczpospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej, Europejski Fundusz Społeczny

Asthma

Wspieramy akcję edukacyjną portalu www.totylkoastma.pl

 

Astma jest przewlekłym stamen zapalnym oskrzeli, który sprawia, że są one wrażliwsze niż normalnie, a czynniki takie jak alergeny czy zimne powietrze podrażniają je, co prowadzi do zaostrzenia objawów takich jak kaszel,duszność czy uczucie ciasności w klatce piersiowej.

Na świecie na astmę choruje 300 milionów osób , a w Polsce pacjentów astmatycznych mamy już 4 miliony, co oznacza, że co 10. z nas zmaga się z tą chorobą. Według danych statystycznych wśród pacjentów przeważają dzieci i młodzi dorośli, najczęściej mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich.

Leczenie astmy wiąże się z długotrwałym stosowaniem leków, których głównym zadaniem jest zmniejszanie stanu zapalnego (sterydy) oraz rozszerzanie oskrzeli (b-mimetyki). Leki te są stosowane w postaci wziewnych aerozoli.jest to korzystne dla pacjenta przede wszystkim ze względu na to, że pozwala to leczyć wybiórczo płuca przez osiągnięcie dużego stężenia leku w drogach oddechowych, a jednocześnie ogranicza ogólnoustrojowe działania niepożądane. Podawanie leków w postaci aerozolu jest bezbolesne I gwarantuje szybkie działanie (szczególnie w przypadku nagłego nasilenia objawów).

Należy jednak pamiętać, że aby leczenie aerozolami było skuteczne musimy opanowania właściwą techniki używania inhalatora. Nieprawidłowa technika zmienijsza ilość leku jaki dostaje się do płuc, co zmiejsza jego skuteczność, a nam wydłuża cały proces leczenia.